česky | english

Diskuse

Příspěvky

4. 7. 2015
Eliška Sovová

Reakce účastníků pilotáže VideoCLILu

„Jako nejproblematičtější shledávám některé složitější fráze a věty. Při neznalosti slovíček žáci význam odhadují, ti slabší si nejsou schopni dát mluvené slovo do souvislostí. Co mě nadchlo? Všechno!!! Především samotný nápad, jak obohatit běžnou výuku. Témata, z nichž si vybere každý. Způsob zpracování videí, který je věkově přiměřený, vtipný, zábavný. Pracovní listy, které shrnují obsah videa a úkoly, které děti plní s chutí. V neposlední řadě vypracovaný pracovní list, který mi ušetří čas.“ 

„Jsem skutečně nadšená! Ráda zkouším nové věci. V Tomto případě sklízím „za málo peněz hodně muziky“, neboť má příprava na hodinu je minimální, vše je již bezvadně připraveno a já si s žáky mohu užít pohodové, zábavné a přitom smysluplné vyučování.“ 

„CLIL znám již od dřívějška – beru to jako přirozený a pro praktický život přínosný pokrok ve výuce, líbí se mi to. Přispěje to i ke zvyšování jazykových dovedností vyučujících. Ve spojení s videem – báječný i pro neangličtináře díky metod. listům.“

„Nejproblematičtější je asi celková časová náročnost… vysvětlování a příprava. Nadchlo mě, když někteří žáci spontánně začali odpovídat v angličtině.“

„Ráda bych se podělila o radost, kterou mi udělala jedna žákyně. Při vstupování do jazykové učebny se ptala, zda se zase budeme učit s tím videem, protože se jí to moc líbí a jsou to nejlepší hodiny, které ve škole zažila!!! :)

„VideoCLIL považuji celkově za bezproblémový způsob výuky angličtiny, který se dá použít napříč všemi ročníky. Výuka se upraví pouze podle stupně porozumění daných žáků. U tohoto ročníku jsem do mluveného slova (i přes 4 slabší žáky) vůbec nemusela zasahovat.“

„Nadchly mě vtipné pasáže, které celé video dokázaly odlehčit. Také se nám velmi líbili aktéři. Problém jsme žádný neměli.“

16. 3. 2015
Ondřej Joseph Haluza

After a while and a lil battle with internet connection over the whole weekend here I come with a new EHAMC Radio release, give it a listen!

 

4. EHAMC RADIO episode, today on coaching

2. 2. 2015
Barbora Krpcová

Here´s an interesting OUP Project competition:

https://oupeltemail.com/1MVU-3593V-1B9YU9L158/cr.aspx

 

6. 1. 2015
Ondřej Joseph Haluza

The latest (12/24/14) EHAMCRadio release bugs fixed, episode available here.

Sorry for that, guys.

2. 1. 2015
Barbora Krpcová

HAPPY NEW YEAR!

To get started again and look for some inspiration, here´s a link to some free ELT webinars:

https://www.macmillanenglish.com/webinars/?utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=Email&utm_campaign=New%20Year%20Email%20010115%20(1)

31. 12. 2014
Eusebio Llupi

DOVOLUJI SI VÁM VŠEM POPŘÁT VŠECHNO NEJLEPŠÍ DO NOVÉHO ROKU 2015!

Těším se na setkání s vámi v příštím roce.

HAPPY NEW YEAR 2015!

 

31. 12. 2014
Barbora Krpcová

I cannot think of any more appropriate time to look back and evaluate than on the very last day of the year.

Looking back at the two months of Janička´s life brings back lots of fond memories and I can clearly remember all those great lessons, meetings, gettogethers, emails, phone calls, text messages, photos, etc.

To be a bit more specific, one of the most moving moments for me was when I arrived at one of the schools in time for me to walk in the classroom where the school assistant was just having a lesson with 3 and 4-year-olds. They were standing in a circle and going over all the things they had learned. All the children were singing, saying the rhymes, responding very well and naturally, sounding native-like. It was a fantastic sight! I could see not only all that hard work behind it, like thorough planning and consistent teaching, but also what Janička was doing and bringing to these children and schools. And it is a lot more than just improving their English!

The past two monts have been very special in many ways for me as a coach and I´m sure the same is true for all my school assistants and everybody else involved in the project, including all the schools, teachers, and last but not least the children.

I would like to take this opportunity and thank everybody for all your hard work, efforts and simply everything you have done so far.

Starting tomorrow, we can begin to look forward, plan and carry on...

Happy New Year!

8. 12. 2014
Barbora Krpcová

I believe it is time to add another word of the week. This time it is "ice".

Not only because of all the ice we had to deal with last week when the weather decided to go really crazy but also because of all the ice that gets broken in the schools when it comes to communication.

It is all an invaluable part of the whole Janicka package because to a lot of the people involved in the project it is entirely new experience having to communicate to their school assistant in English, or sometimes even other foreign languages come handy:). I have seen it happening in classrooms, of course, but also in corridors, staff rooms, gyms, canteens, etc. To some, it´s a great opportunity to make the most out of, yet to others it can be a totally terrifying thing. I have been told that somebody actually thinks about various ways of saying things in English whenever they can! 

The good news is that everyone is coping really well and I can´t see much "ice" left.

Certainly, the ones enjoying it most are the children. Again, I have witnessed countless times how excited the children get when they see their school assistant. Last week, I saw a girl´s eyes brighten up and sparkle and immediately she ran up and said "hello".

I am sure you know exactly what I am talking about...

  •  

7. 12. 2014
Francesco Iannantuoni
5. 12. 2014
Eliška Sovová

Hi everybody. There are some materials for you from headmaster of school in Chraštice Mgr. Karel Derfl. The author is his friend from England (she used to live in CR). More about the author https://www.jomolloy.com/ and her blog about staying in Prague https://pragueherewecome.blogspot.co.uk/. You can find both materials on https://www.bridge-online.cz/. Feel free to use it. blighty_jednostr.pdf snapshots_single.pdf

3. 12. 2014
Mark Tibbles

My school's English sleepover.

1. 12. 2014
Základní škola Havířov - Podlesí Mládežnická 11/1564
28. 11. 2014
David Grbavčic
ATTENTION - this is in Czech. ;) 
Malé ohlédnutí za uplynulé týdny. Hned z kraje chci poděkovat všem školám, jejich vedení a učitelským sborům za vstřícné přijetí našich školních asistentů. Vnímám, že je to pro školy velká změna, která vyžaduje náročnější koordinaci výuky. Zatím to ale vypadá, že se s tím všechny školy vypořádaly a mohou vnímat přínosy, které s novou zahraniční posilou přicházení. Často slýchávám od učitelů, že se žáci v hodinách více snaží, že mají o angličtinu větší zájem, a že přítomnost školního asistenta je pro školu skutečným přínosem. Budu velmi rád, a pokusím se udělat maximum, aby spokojenost proudila na obou stranách po celou dobu projektu. Myslím, že mohu všem školám poděkovat rovněž i za školní asistenty, protože zatím slýchávám především pozitivní ohlasy na působení školy.
To jen krátké ohlédnutí z mého pohledu, ale zejména poděkování všem školám za jejich aktivitu. 
25. 11. 2014
Ondřej Joseph Haluza

Here we go with the Eagle - High Ash Mtn. Cluster RADIO new release

25. 11. 2014
Ondřej Joseph Haluza

Hey Mark,

you can upload just any part of your profile the way you wish. Thanks for letting us know and there's a point for you in my notes already ;)

Have a great day

Joe

25. 11. 2014
Mark Tibbles

Hello guys and gals, I have updated my page, I am unsure if I should have done it in the discussion part of the blog or on my own page but there it is with more to follow soon.

Best to you all

Mark

24. 11. 2014
Ondřej Joseph Haluza

Hello peeps

Let me introduce my way of posting interestings and comments on project JANIČKA. Any sugestions and advice, so as themes and ideas are more than welcome. Enjoy listening to

Eagle - High Ash Mtn. Cluster Radio

Episode I

20. 11. 2014
Barbora Krpcová

There are some interesting events coming up, especially for those of you near or in Prague:

https://www.britishcouncil.cz/events

17. 11. 2014
Barbora Krpcová

Perhaps it´s time to look back at the first two weeks of JANICKA.

Let me use two letters of the word JANICKA, namely the letter "I" for "inspiration" and "C" for "CLIL", as someting like "the word of the week" or rather words of my first two weeks.

Why inspiration? Because I feel it could be one of the key roles of school assistants as I believe I´ve already observed it happening in many of the lessons where I watched my school assistants do their work. Or one may want to add motivation. I think the fact that the children have a chance to use their English to communicate with a foreigner shows them and prooves that learning English is meaningful and that English is a very useful language.

Also, we never know what or who can inspire and motivate us.My own example says it all: I was 14 when I started learning English and it happened because I didn´t have a choice. At first, I was really upset and even hated the language (because I had studied German before) and it was our English teacher who inspired me, motivated me and made me love the language and want to study English at university in the end. It was her and nobody or nothing else. And my story continued later at university because I didn´t really want to become a teacher, I was just happy to be studying English, yet I had such a fantastic and dedicated methodology teacher that I did have a go and got a teaching job after graduating and that´s what I´ve been basically doing ever since, owing her a lot.

I´m not saying that all the children involved in Janicka will love English and become English teachers, that is surely not the aim of the project, but I´d like to say that the impact of the presence of the school assistants in Czech schools may be and probably will be bigger that one may expect.

I have observed lessons where the students were keen to speak English, worked hard to understand and make themselves understood, learned a lot of new things, responded well, some of them had to overcome their shyness, expressed genuine interest and curiosity, or a bit of frustration at not really understanding, welcomed this change, and so on. Overall, truly positive first reactions, definitely. And it´s not just the students but the teachers as well, who, at least most of them, are experiencing something like this for the first time and they seem to be coping very well:-)

Generally speaking, my school assistants find it easier to work with the younger children, who naturally respond very well and more spontaineously to all their teaching methods and activities, and even though their English is very basic, there have been no or very few problems using only English while explaing what to do. Also, it´s important for the school assistants to know exactly what to prepare for so that they can plan their lessons carefully. And I am delighted to say that most of the lessons I have seen were  perfectly planned and although it was just the beginning when everything was still somehow settling in, I wittnessed some quality teaching and quite a lot has already been achieved in such a short period of time. A big thank you to all of you! The head teachers, deputy heads and all the other teachers for all their work and efforts and everything you have done for the school assistants to make them feel welcome and at home, thank yo very much! And last but not least, I´m really grateful to the whole Scio team for being so professional and simply fantastic!

As for the second word, CLIL, to some it may have been or still be somewhat "frightening" but I feel it´s what many of us have been doing without realizing or labeling it. To me it´s simply focusing on the content, making English the means and not the aim or the teaching/learning process. And the samples of CLIL teaching I have seen only proove that it´s nothing to be scared of, especially with the little ones. And I´m really looking forward to seeing a lot more in the future. I´ll do my best to help, I promise.

Good luck to Janicka!

Any other word(s) of the week/first two weeks?

 

3. 11. 2014
Barbora Krpcová

I thought someone might be interested in attending the event advertised below:

Dear Colleagues,

Please find enclosed the invitation to The P.A.R.K. Conference - Autumn 2014 
The 15th Teachers Park - International Conference for Teachers of English.

Come and join us for one of the most popular teacher training events in the Czech Republic, held regularly since 2001.

  • Thirthy-seven methodological seminars and workshops presented by highly-experienced and internationally-recognised teacher trainers
  • Excellent conference packs with free teaching materials from Cambridge University Press, Oxford University Press and Pearson, the main conference partners.
  • Great raffle prizes and many special offers from our partners.
  • The conference is accredited by The Ministry of Education: MSMT–2240/2013–201–60.
  • A variety of both fiction and non-fiction English books, textbooks and methodology books, this time from all the major publishers.
  • A special conference café offering affordable coffee and refreshments all day.

Registration is now open at: https://www.zkouskypark.cz/cs/registrace-na-akce-pro-ucitele

Please note three important changes to the conference organisation:

  • Seminar sign-up, together with the conference registration is now done in advance online.
  • Payment must be done in advance and needs to be in our account / paid in cash within 3 days of registration.
  • This conference there will be one additional series of seminars instead of the closing plenary.

To check out what our conferences are like or to bring back nice memories, have a look at a short video from the last P.A.R.K. Conference: https://www.zkouskypark.cz/cs/akce-pro-ucitele

We look forward to seeing you in Brno on Saturday, November 8th.

Roman Kožnar & James Pagliaro on behalf of

The P.A.R.K. Conference team

tel. + 420 602 436 495
Staňkova 8c, 602 00
Brno, Česká republika

www.zkouskypark.cz

2. 11. 2014
Eusebio Llupi

Hi John, it`s a little different from facebook isn`t it

31. 10. 2014
John Seale

Hi